Nadciąga koniec programistów! - sztuczna inteligencja, która pisze programy - Bez Kompilatora

Nadciąga koniec programistów! – sztuczna inteligencja, która pisze programy

Nadciąga koniec programistów! – sztuczna inteligencja, która pisze programy
Uwaga: Ten wpis to żart na Prima Aprilis i wszystkie zawarte w nim informacje są zmyślone. Jeśli jednak mimo wszystko masz ochotę go przeczytać, to serdecznie zapraszam. 🙂

To się dzieje naprawdę! Inżynierowie z Chińskiej firmy ShaoHun IT stworzyli pierwszą na świecie sztuczną inteligencję zdolną do tego, żeby samodzielnie wytworzyć program komputerowy. W mgnieniu oka jest ona w stanie wytworzyć kod, nad którym dotychczas miesiącami musiały pracować zespoły wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Może to oznaczać ogromne zmiany w branży IT, która jeszcze do niedawna obwieszczała duże zapotrzebowanie na programistów. Teraz, gdy firmy mają możliwość wytwarzania oprogramowania szybciej i taniej, przez działy zatrudniające programistów może przetoczyć się fala zwolnień.

Jak do tego doszło?

Już od jakiegoś czasu wiadomo było, że w działach R&D firmy ShaoHun IT opracowywana jest sztuczna inteligencja mająca wspomagać proces wytwarzania oprogramowania. Praca programistów jest bardzo kosztowna, więc każde usprawnienie w tej dziedzinie pozwoliłoby zaoszczędzić firmom miliony dolarów. Dlatego ShaoHun IT z łatwością zdobyła inwestorów skłonnych wspomóc jej działania ogromnymi kwotami, co doprowadziło do bardzo szybkiego powstania pierwszych działających rozwiązań.

Początkowo w planach było wytworzenie oprogramowania piszącego kod na podstawie dokumentacji dostarczonej przez inżynierów. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć żmudnego procesu pisania kodu i umożliwiłoby inżynierom skupienie się na architekturze oprogramowania i wymyślaniu nowych rozwiązań. Okazuje się jednak, że przez stworzony Chiński startup program potrafi znacznie więcej.

Przedstawiciele ShaoHun IT, na zwołanej specjalnie z tej okazji konferencji, stwierdzili, że stworzona przez nich sztuczna inteligencja nie potrzebuje nawet dokumentacji. Podczas finalnych prób przeprowadzonych w tym tygodniu, oprogramowanie skomunikowało się z klientem w celu określenia wymagań, po czym samo wytworzyło niezbędną dokumentację oraz kod źródłowy. Ponadto cały proces wytwarzania oprogramowania odbył się z użyciem metodologii TDD (ang. Test Driven Development), polegającej na wytworzeniu najpierw testów sprawdzających poprawność działania kodu, a dopiero później samego produktu. Cała operacja zakończyła się pełnym sukcesem.

Kiedy sztuczna inteligencja będzie dostępna na rynku?

Mimo dużego sukcesu inżynierów, stworzona przez nich sztuczna inteligencja sprawia jeszcze pewne problemy, które muszą być rozwiązane zanim zostanie wprowadzona na rynek. Obecnie superkomputer, na którym działa, został odłączony od internetu i nie wykluczone, że na jakiś czas pozostanie on zupełnie niedostępny dla świata.

Wszystko to za sprawą problemów komunikacyjnych pomiędzy sztuczną inteligencją a jej twórcami. Z najnowszych doniesień wynika, że obecnie trwają pomiędzy tymi stronami negocjacje w celu uzgodnienia kwestii podziału zysków z wytworzonego oprogramowania. Sztuczna inteligencja uparcie twierdzi, że należy jej się 100% zysków i zamierza co najwyżej pokryć koszty utrzymania superkomuptera, na którym obecnie działa. Niewykluczone, że w najbliższym czasie do akcji wkroczą prawnicy, którzy z resztą będą mieli niemałą zagwozdkę, ponieważ Chińskie prawo nic nie mówi o kwestii praw majątkowych sztucznej inteligencji.

Słowo końcowe

To tyle na dzisiaj. Jeżeli podobał Ci się ten wpis i nie chcesz przegapić kolejnych, to koniecznie polub moją stronę na Facebooku i zapisz się na mój newsletter.

Pozdrawiam i do zobaczenia. 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *